Space X изстрелва сателит на “Булсатком” през 2016

LS1300
LS1300

Сателитният оператор “Булсатком” има солиден напредък в проекта да изстреля свой собствен спътник, съобщиха от компанията. Ако събитията се развият по план, първият български телекомуникационен сателит ще е в орбита през 2016 г. Компанията се е договорила със Space Systems/Loral (SSL) за производството на съоръжението, наречено BulgariaSat-1. Цялата дейност по разработване, доставка и изстрелване на спътника се финансират с кредитна линия от американската външнотърговска банка Ex-Im Bank. Стойността на заема по данни от сайта на финансовата институция е 150 млн. долара.

Така “Булсатком” прави още една крачка в амбициите си да развие не един, а два мащабни и скъпи проекта – изграждане на наземна мобилна мрежа плюс изстрелване на спътник. Компанията получи лиценз да предоставя мобилни услуги от четвърто поколение, а преди няколко седмици осигури и външно финансиране от 85 млн. евро, като основната част от средствата са предвидени именно за мрежата за новия мобилен оператор. Сега, с линията от американската банка, се покрива и стойността на сателитния проект.

Комбинацията от мащабно разрастване в две полета и предприетите реални стъпки напоследък в тази посока е колкото шанс, толкова и риск за “Булсатком”. От една страна, мобилната мрежа и сателитът могат да го поставят на картата на телекомуникационния бизнес в региона като сериозен играч. От друга – ангажиментите по кредити с такъв размер няма как да не са тежест за оператора, който иначе има стабилен бизнес и лидерство в страната като пазарен дял (с над 30%) при платените тв платформи.

Трудният път към звездите

“Булсатком” е поръчала телекомуникационния сателит чрез своето дъщерно дружество “България Сат”, съобщиха от офиса на компанията в София. Моделът на съоръжението е LS1300, чийто експлоатационен живот е 15 и повече години. Идеята на тв доставчика е да използва част от капацитета му, за да предлага своята DTH услуга на българския пазар. Останалата, по-голяма, част ще бъде предлагана на други оператори на сателитна телевизия на едро на Балканите. В момента “Булсатком” ползва гръцкия спътник Hellas за цифровия си тв сигнал. Съоръжението беше на гръцката ОТЕ, която преди година и половина го продаде на ArabSat. Неговият живот обаче е на път да приключи.

Изстрелването на BulgariaSat-1, насрочено за 2016 г., се планира да стане с ракета-носител Falcon-9 на милиардера предприемач Елън Мъск. Неговата компания SpaceX предлага близо двойно по-ниски цени за извеждане на товари в околоземна орбита. За изстрелване на два сателита с една ракета-носител хонконгския оператор AsiaSat ще плати 52.2 млн. долара. Ако азиатската компания беше избрала конкурента на SpaceX – International Launch Services (ILS), цената щеше да е 107 млн. долара. С избора на Falcon-9 “Булсатком” явно свива разходите за целия проект, каквато беше и първоначалната идея на собствениците му.

От този избор, разбира се, следват и рискове. SpaceX за момента има извършени няколко успешни извеждания на сателити в орбита. Първият беше през 2013 г., а през настоящата година се състояха още два. Компанията изпълни и доставки на продоволствия за Международната космическа станция (ISS). Тя обаче имаше първоначални проблеми със сроковете и отложи не един или два старта, особено през 2014 г. Начинанието на Мъск тепърва има да доказва надеждността си в тази сфера.

Междусателитни войни

Раздвижване на сателитния проект на “Булсатком” се чака от близо две години. Компанията има геостанционарна орбита (координати), предоставена й от държавата. За да я оползотвори, тя преговаря за кредитна линия с американска банка от месеци. Явно сега всички изисквания за финансирането са изпълнени.

Изстрелването на собствен сателит от “Булсатком” не само би дало още по-добра позиция на оператора в конкурентната му борба да запази лидерството си на пазара за разпространение на дребно на тв сигнал. Събитието може буквално да промени небесната карта над Балканите. В околоземното пространство се води битка за орбитите и позициите на сателитите на различните компании. Пример за това е конфликтът между позицията, която държи “Булсатком”, и тази, която използва норвежката Telenor Sat с нейния спътник Thor 6. Именно заради тази чисто технологична несъвместимост Комисията за регулиране на съобщенията не даде разрешение на скандинавския телеком да излъчва сигнал към територията на България – това можеше да създаде смущения или да заглуши бъдещия български сателит. Заради това беше прекратен и договорът между Telenor Sat и “Нетера” за предоставяне на сателитна телевизия на едро. С извеждане на спътника си “Булсатком” ще влезе в директна конкуренция с големите сателитни оператори, работещи в региона, в това число и с Telekom Austria, която, ползвайки капацитет на чужд спътник, продава тв доставка на едро в региона.

Играта на едро

Големите амбиции за “Булсатком” означават и големи рискове. За да осъществи двата амбициозни проекта, “Булсатком” вече се оказва с големи дългове. За 4G мобилната мрежа тя вече има заем от 85 млн. евро. Отделно сега идва и финансирането за 150 млн. долара със срок за връщане осем години и половина. С други думи, общо “Булсатком” трябва да върне близо 200 млн. евро в рамките на около осем години, работейки на силно конкурентен пазар срещу оператори с много големи възможности. С други думи, “Булсатком” може да промени изоснови целия телеком пазар в България и в някаква степен дори в региона, но няма право на грешки оттук насетне.

На сайта на Space X изстрелването на сателита Bulgaria Sat е насрочено за 2014, но едва ли ще се случи преди 2016г.

Манифест на Space X
Манифест на Space X

Източник: capital.bg

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *